Steps to Calculate Overhead Cost Per Unit

When a customer goes to market and wants to buy anything, he asks the prices of different brand product. Only that product whose price is less than any other will be bought by him. Why does it happen? Answer is simple, that company has tried best to reduce it overhead cost or indirect expenses cost. So, its prices have also become low than other company. So, all those companies who to reduce prices, should try to reduce overhead cost by calculating overhead cost per unit. In following content, we are given simple steps of calculating overhead cost per unit.


1st Step : To Collect the Overhead Cost

For calculating overhead cost per unit, you need to collect all overhead cost data. In overhead cost, we include mainly salary of staff who either do office work or supervision work or accounting work, Internet bill, mobile bill, rent, advocate fees and taxes.


2nd Step : To Calculate Total Salary of indirect labor

Indirect labor and employees are those who help direct labor to do production. So, we can calculate indirect labor with following way :

Suppose, we 10 employees who works  300 working days in a year. We can calculate total working hours of indirect labor in a year

10 labor working hrs in a week = 10 X 300 X 8 ( hrs in a day ) = 24000 hours

suppose salary of per hour is = Rs. 10

10 labor's salary in a year = Rs. 10 X 24000 = Rs. 2,40,000

3rd Step : Calculate Other Overhead Cost

Like indirect labor overhead yearly cost, we can also calculate other overhead yearly cost. Suppose, we have to calculate Internet bill in a year.

Suppose, we have to pay Rs. 500 per month, so, we have to pay Rs. 6000 in year. There may be many other basis of calculating overhead cost in a year.

Determine average hourly wage. Each employee's contribution should be classified as either direct or indirect labor. Direct labor works directly with product, whereas indirect labor supports direct labor, i.e., accounting or other corporate functions. You are only interested in salaried direct labor and indirect labor.

4th Step : Calculate the Total of All Overhead Costs in a year

For example, I am making list

Indirect labor cost = Rs. 240000
Internet Bill = Rs. 6000
Rent = Rs. 12000
Others = Rs. 1,00,000
-----------------------------------
Total overhead cost = Rs. 358000

5th Step : Calculate total Unit Sold or produced Per Year 

Suppose, we have sold or produced 2,00,000 units in a year.

6th Step : Calculate Overhead Cost Per Unit

Divide total overhead costs by number of units in a year. It will be overhead cost per unit.

Overhead Cost per Unit = 358000/200000 = Rs. 1.79 per unit

About Accounting Education


An educational site with 2500+ articles, solutions, video-guides and tutorials on all topics related to accounting and finance.

Get Update on Mobile


Type svtuition.org in your mobile phone web browser for free access anytime, from any place.The content is designed specifically for cell phones and mobile devices.

Contact Us


Contact us Send an Email Phone number and vCard LinkedIn profile Follow us on twitter